Barton 10Ltr 300mm x 400mm x 120mm Grey Euro Container (183AG)
Robust grey plastic container manufactured from high-density, food grade polypropylene. Can inter-stack modularly with various sizes. Ideal for protective storage during transportation of goods.
- Polypropylene Construction
- Stackable
- Lid Not Included
- Temperature Resistant from -5 to 50°C
View all: Barton Storage Boxes
Robust grey plastic container manufactured from high-density, food grade polypropylene. Can inter-stack modularly with various sizes. Ideal for protective storage during transportation of goods.
- Polypropylene Construction
- Stackable
- Lid Not Included
- Temperature Resistant from -5 to 50°C
View all: Barton Storage Boxes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Barton |
| Colour | Grey |
| Construction Material (Access) | Polypropylene |
| Container Capacity | 10 Ltr |
| External Height | 120 mm |
| External Length | 400 mm |
| External Width | 300 mm |
| Internal Height | 110 mm |
| Internal Length | 356 mm |
| Internal Width | 256 mm |
| Lid Included | Lid Not Included |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 15 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Euro Container |
| Stackable | Stackable |
| Temperature Range | -5 to 50 °C |